Jelikož se doby rychle mění a pokaždé, když chci vydat článek, téma jako by už nebylo aktuální, tak tady je další moje aktuální zkušenost s lékařskou vědou...
Řekla bych, že v průběhu let jsem si se zuby užila dost. Měla jsem "malou pusu" už jen na ty zuby, které střídají ty mléčné, takže hned trhání asi 4 zubů, jen aby se mi ty ostatní vešly do pusy. Časem se ale už ani ty do pusy moc vejít nechtěly a tak přišlo řešení rovnátek, nejdříve těch klasických vyndavacích a pak ještě doladění pevnými. Uf. Myslela jsem, že budu mít konečně pokoj... Ale ne... ve dvaadvaceti mě paní zubařka poslala na rentgen, kvůli zubům moudrosti a samozřejmě ani ty se mi do pusy nechtěli vejít, tedy z poloviny. Horní se prořezaly úplně v pohodě, ale spodní se rozhodly, že zůstanou pod dásní. Takže objednat a ven s nima!
Teď mám vyndanou levou osmičku, ale byl to boj...
Vyndání jsem se opravdu hodně bála, jedním z důvodů bylo nepochybně to, že jsem slyšela všemožné příběhy o komplikacích a druhý, že mám od doby, co jsem si v nemocnici poležela po autonehodě, nějaký přirozený strach ze všech zákroků... ikdyž moc dobře vím, že to bolet nebude. Objednala jsem se na stomatochirurgii v Praze na Pankráci, v den objednání jsem dorazila asi 15 minut předem a byla jsem ráda, protože už na recepci čekalo pár lidí. Musela jsem vyplnit papíry ohledně kovidu, odevzdala jsem rentgen a byla jsem poslána do ordinace. V ordinaci jsem se ale dozvěděla, že to nebude tak jednoduché, že mi ty osmičky rostou mezi nervy, takže mě ještě čekal 3D rentgen. Po rentgenu opět do ordinace na konzultaci k panu doktorovi, který mi řekl, co se děje a že mi může vyndat jen levý zub. Taky mi vysvětlil, co je špatně s tím pravým a že s ním budu muset přijít jindy na speciální zákrok. Pak mi do levé strany píchl anestezii a čekala jsem, než zabere. A pak hurá do křesla a pryč s osmičkou. Co si budem, byla jsem z toho nervózní docela zbytečně, vůbec nic mě v průběhu nebolelo, pan doktor se mnou celou dobu mluvil a říkal, co bude dělat a sestřička mě uklidňovala. Já tedy v průběhu raději zavírala oči, abych neviděla všechny ty nástroje a nejnepříjemnější na tom celém bylo slyšet, co se děje okolo a jak mi zub zmenšovali, aby šel vyndat. A celý zákrok a rekonvalescence není ani tak náročná fyzicky jako psychicky.
Co tedy vím pro příště?
- Před zákrokem si obstarat analgetika, zmrzlinu, přesnídávky, polévky do hrnku nebo jiné tekuté jídlo.
- Vážně se před zákrokem nasnídat/najíst! Byla jsem dost nepříjemná z hladu 😂.
- Pít před tím, protože pro mě bylo potom i polykat sliny náročné.
- Vzít si s sebou buď někoho jako podporu nebo třeba knížku na zkrácení chvíle a uklidnění, když čekáte, než zabere lokální anestezie.
- Myslet na to, že čím dřív začnete pusu chladit, tím líp. Já si po cestě domů nabrala sníh do lahve, abych chladila už v autě.
- Najděte si někoho, kdo umí tejpovat. Je fajn té tváři maličko odlehčit a možná i proto jsem měla jen takovou mini modřinu.
- POZOR na antibiotika. Opravdu popřemýšlejte, na co všechno máte alergii, řešit po dobrání vyrážku nebo mykózu vážně není příjemný.
- Nastavit si opravdu hodně klidový režim - filmy/pohádky a zmrzlina. A snažit se být celkově v klidu a v pohodě, protože i psychická pohoda urychlí hojení.💕
Ty jo, zrovna včera jsem si našla kaz a když jsem přečetla název článku, tak mě polil pot, aby mě nečekalo něco podobného :D Ale po přečtení jsi mě tedy moc uklidinila a díky za bezva rady, Aničko! :)
OdpovědětVymazatShades of Silvie
Mej se hezky a opatruj se! ❣️
Jsem ráda, že to pro tebe neznamenalo vyndání zubu. Já už pomalu vybírám datum na druhý zákrok. 😅
VymazatMěj se krásně 🖤